Haftaiçi Çalışma Saatlerimiz : 11:00 - 18:00
0530 323 03 02

PROSTAT KANSERİ

Dünyada her 3 dakikada bir kişiye prostat kanseri tanısı konulurken, 14 dakikada bir de prostat kanserine bağlı yaşam kayıpları gerçekleşiyor.

Kemiklere yayılım olduğu durumlarda ise ağrı ve kırıklar ortaya çıkabilir. Hem kanserin özellikleri hem de yanlış tedavisi idrar kaçırmaya ve sertleşme bozukluğuna neden olabilmektedir. Prostat kanserini erken evrede tespit etmenin en etkili yolu tarama yapılmasıdır. Prostat kanserinin belirtileri ortaya çıkmadan erken tanısı için bazı tarama yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tarama yöntemlerinin 50 yaşından sonra tüm erkeklere yılda bir uygulanması önerilmektedir.” dedi.


PROSTAT KANSERİ BU ŞİKAYETLERLE KENDİNİ BELLİ EDİYOR

1. İdrar yapma güçlüğü.
2. İdrar akışında kuvvet azalması.
3. Menide ya da idrarda kan görülmesi.
4. Boşalma esnasında ağrı.
5. Kasık bölgesinde rahatsızlık hissi
6. Kemik ağrıları.
7. Sertleşme bozukluğu prostat kanserine işaret edebilir.


RİSK GRUBUNDA MISINIZ?

• İleri yaş.
• Siyah ırktan olmak.
• Ailede prostat ve meme kanseri öyküsü.
• Hayvansal yağ ve proteinden zengin beslenmek.
• Androjen adı verilen erkeklik hormonunun fazla olması.
• Hareketsiz yaşam.


Bu gruptaki kişilerin risklerini bilmelerinin, erken tanı ve tedavi için üroloji uzmanına başvurmalarının önemli olduğuna vurgu yapan Dr. Egemen, erken evrede en etkin tedavi cerrahi olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı:

CERRAHİ TEDAVİ NE ZAMAN GEREKİR?

“Kanserin büyüme hızı, yayılım durumu, hastanın genel sağlık durumu ve uygulanacak tedavinin etkinliğinin yanı sıra, olası yan etkilerine de bağlı olarak farklı tedavi seçenekleri tercih edilebilir. Çok erken evrede tespit edilen prostat kanseri hemen tedavi edilmeyebilir. Bazı hastalarda tedavi yerine takip önerilebilir. Cerrahi, erken dönem prostat kanserinin en yaygın ve en başarılı tedavisidir. Robotik, laparoskopik ve açık cerrahi yöntemler mevcut olup her bir cerrahi yöntem hastaya göre tercih edilmelidir. Cerrahi yaklaşımda amaç prostatın tamamının alınmasıdır. Uygun vakalarda prostat çevresinde bulunan ve peniste sertleşmeye yardımcı olan sinirler korunabilir.”
Bu bölümde “Prostat Kanseri” ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Bu bağlamda aşağıdaki bölümler ele alınmıştır:
* Prostat
* Prostat kanseri belirtileri
* Prostat kanseri riskleri ve nedenleri
* Prostat kanseri taraması
* Bir prostat kanseri uzmanına görünmeli miyim?
* Doktorunuza sorunuz
* Prostat nerede bulunur?
* Prostat ve rektumun pozisyonunu gösteren diyagram
* Prostat sadece erkeklerde (pelviste)bulunan bir bezdir. İdrarı (idrar kesesi) mesaneden penise taşıyan bir kanal olan üretrayı çevrelemektedir. Bu kanal aynı zamanda semeni de taşımaktadır.


Prostat ne yapar:
Prostat bezi semenin sıvı kısmını yapar. Gelişmesi ve fonksiyon göstermesi için erkek cinsiyet hormonu testosterona ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bazı prostat kanseri tedavilerinde testosteron seviyesinin azaltılması söz konusudur.


Prostat kanserinin belirtileri:
Prostat kanseri ve kanserli olmayan prostat büyümesinin en yaygın belirtileri aynıdır. Bunlar:
1. İdrara çıkmak için tuvalete koşturmak zorunda kalmak
2. İdrara çıkmada güçlük
3. Özellikle geceleri olağandan daha sık idrara çıkmak
4. İdrara çıkmada ağrı
5. Çok nadiren idrar ya da semende kan


Belirtilere ne neden olur?
Prostat kanseri ve kanserli olmayan prostat büyümesinde belirtiler idrarı vücut dışına taşıyan kanala (üretra) yapılan baskıdan kaynaklanmaktadır. Bu baskı idrar akışını bloke etmektedir.
Eğer belirtilerden herhangi birisini taşıyorsanız doktorunuza görününüz. Prostat büyümesinin büyük çoğunluğu kanser değildir (benign) ve kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ayrıca prostat kanserinin çok erken döneminde genellikle herhangi bir belirti göstermediğini unutmayınız. Prostattaki herhangi bir büyüme, başta idrar akışındaki herhangi bir etkiyi farkedebilmeniz için halen çok küçüktür.


Prostat kanserinin diğer belirtileri:
Prostat kanseri, özellikle daha yaşlı erkeklerde, genellikle yavaş ilerler. Belirtiler hafif olabilir ve uzun yıllar boyunca oluşur. Bazen ilk belirtiler kemiklerinize yayılmış olan prostat kanseri hücrelerinden kaynaklanmaktadır. Bu ise omurga, kalçalar, pelvis ya da diğer kemik alanlarında ağrıya neden olmaktadır. Bu metastatik prostat kanseri olarak bilinmektedir.


Prostat kanserinin riskleri ve nedenleri
Prostat kanseri erkeklerde en yaygın görülen kanserdir (melanom dışı cilt kanserini saymazsak). Bildiğimiz bazı risk faktörleri vardır. Yaş en önemli risk faktörüdür. Tanı konulan tüm vakaların yarısından fazlası 70 yaş üstü erkeklerdir. 50 yaş altı erkeklerde çok nadiren görülür.


Eğer şunlara sahipseniz daha fazla risk taşıyor olabilirsiniz:
Ailede prostat ya da meme kanseri öyküsü varsa
Siyahi iseniz (Afrika veya Karayip kökenli) – prostat kanseri siyahi ırkta, beyaz ya da Asyalı erkeklere kıyasla daha yaygındır. Beslenme programınız taşıdığınız riski etkileyebilir. Devam eden ve güçlü kanıtları olmayan çok sayıda araştırma vardır, ancak eğer süt ürünleri açısından zengin bir beslenme programınız varsa prostat kanseri riskinizi arttırıyor olabilirsiniz. Domatesteki likopenin riski düşürdüğünü belirten bazı kanıtlar bulunmaktadır.
Diyabet sahibi olmanın prostat kanseri riskini azaltabileceğini gösteren bazı çalışmalar bulunmaktadır. Ayrıca düzenli olarak alınan aspirin ya da diğer non-steroidal anti inflammatuvar ilaçların (NSAIDler) riski azalttığını gösteren kanıtlar da bulunmaktadır.


Prostat kanseri taraması
Taramanın amacı; hastalığın tanısının erken bir aşamada, belirtiler başlamadan önce, konulmasıdır. Böylece kanserin tedavi edilmesi daha olası ve tedavi edilmesi daha kolay olur. Tarama gerçekleştirilmeden önce uygulanılacak kesin bir test olmalıdır. Şimdilik İngiltere’de prostat kanseri için ulusal bir tarama programı yoktur. Bunun nedeni çalışmaların prostat kanserinden ölüm oranını azalttığını ya da insanların daha uzun yaşamasına yardımcı olduğunu gösteren net bir kanıtın henüz gösterilememiş olmasıdır.

Hekiminizden sizi prostat kanseri açısından kontrol etmesini isterseniz şunları yapacaktır:
Eldivenli bir parmakla makattan ve prostat bezini hissetmek suretiyle prostat muayenesi
PSA – prostat spesifik antijen – için bir kan testi yapmak Genel anlamda, yüksek PSA düzeyi kanser varlığına işaret etmektedir. Ancak PSA enfeksiyon ya da kanser olmayan prostat büyümesi gibi başka nedenlerden dolayı da yükselebilir.

Aşağıdaki nedenlerden dolayı İngiltere’de PSA taraması tek başına önerilmez:
Prostat kanserine sahip erkekler yüksek PSA’ya sahip olmayabilir
Yüksek PSA değerlerine sahip 3 erkekten 2’sinde prostat kanseri yoktur
Bazı erken prostat kanserleri çok yavaş ilerler ve asla herhangi bir probleme neden olmayabilirler.
Erken prostat kanseri tedavisi için uygulanabilecek en iyi yol belirsizdir
Tedaviler istenmeyen yan etkilere neden olabilir ve yaşam kalitesini düşürebilir
Klinik çalışmalar hala prostat kanseri taramasını araştırmaktadır.
Prostat kanserine sahip bir akrabası olan erkeklerin kendilerinin de bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Bu kişiler 40-45 yaşlarındayken rektal muayene ya da PSA testi ile tarama yaptırabilirler.


Bir prostat kanseri uzmanına görünmeli miyim?
Prostat kanserinin belirtileri prostatla ilgili diğer başka durumlara çok benzer olabilir. Bu nedenle hekiminiz için, kişinin kendiliğinden kaybolacak çok daha küçük bir şeye mi yoksa şüpheli bir kansere mi sahip olduğuna karar vermek çok güçtür. Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü (NICE) İngiltere’deki pratisyen hekimler için bir kılavuz oluşturmuştur. Kılavuz pratisyen hekimlere hangi hastaların ürolog olarak adlandırılan bir uzman tarafından acilen görülmesi gerektiğine karar vermesi konusunda yardımcı olur. Bu kılavuzu okurken prostat kanseri tanısı konulmuş erkeklerin %99’unun 50 yaş üstü ve %75’inin 70 yaş üstü olduğunu unutmamak önemlidir.


Kılavuz size eğer aşağıdakilere sahipseniz 2 hafta içinde acil sevk için bir randevu almanızın uygun olacağını söylemektedir:
Rektal muayene sırasında hekiminiz prostatınızda anormallikler hissettiyse Prostat spesifik antijen (PSA) testi yaşınıza göre yüksek bulunduysa Sınırda çıkmış bir PSA testi 1-3 ay sonra tekrarlandığında artış gösteriyorsa Prostat kanseri ile bağlantılı olabilecek diğer belirtilerle birlikte yüksek PSA okunmuşsa Belirtileri taşıyor ve doktorunuzun bu belirtileri yeteri kadar ciddiye almadığını düşünüyorsanız bu sayfanın çıktısını alabilir ve randevunuz da yanınızda götürebilirsiniz. Bir uzmana görünmeniz gerekip gerekmediği ve ne kadar sonra görünmeniz gerektiğine birlikte karar verebilirsiniz.