Haftaiçi Çalışma Saatlerimiz : 11:00 - 18:00
0530 323 03 02

PROSTAT KANSERi

PROSTAT KANSERi

Dünyada her 3 dakikada bir kisiye prostat kanseri tanısı konulurken, 14 dakikada bir de prostat kanserine baglı yasam kayıpları gerçeklesiyor.

Kemiklere yayılım oldugu durumlarda ise agrı ve kırıklar ortaya çıkabilir. Hem kanserin özellikleri hem de yanlıs tedavisi idrar kaçırmaya ve sertlesme bozukluguna neden olabilmektedir. Prostat kanserini erken evrede tespit etmenin en etkili yolu tarama yapılmasıdır. Prostat kanserinin belirtileri ortaya çıkmadan erken tanısı için bazı tarama yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tarama yöntemlerinin 50 yasından sonra tüm erkeklere yılda bir uygulanması önerilmektedir.” dedi.

Prostat Kanseri Bu sikayetlerle Kendini Belli Ediyor

 1. İdrar yapma güçlügü.
 2. İdrar akısında kuvvet azalması.
 3. Menide ya da idrarda kan görülmesi.
 4. Bosalma esnasında agrı.
 5. Kasık bölgesinde rahatsızlık hissi
 6. Kemik agrıları.
 7. Sertlesme bozuklugu prostat kanserine isaret edebilir.

Risk Grubunda mısınız?
• İleri yas.
• Siyah ırktan olmak.
• Ailede prostat ve meme kanseri öyküsü.
• Hayvansal yag ve proteinden zengin beslenmek.
• Androjen adı verilen erkeklik hormonunun fazla olması.
• Hareketsiz yasam.

Bu gruptaki kisilerin risklerini bilmelerinin, erken tanı ve tedavi için üroloji uzmanına basvurmalarının önemli olduguna vurgu yapan Dr. Egemen, erken evrede en etkin tedavi cerrahi oldugunu söyleyerek sözlerini söyle tamamladı:


Cerrahi Tedavi Ne Zaman Gerekir?
“Kanserin büyüme hızı, yayılım durumu, hastanın genel saglık durumu ve uygulanacak tedavinin etkinliginin yanı sıra, olası yan etkilerine de baglı olarak farklı tedavi seçenekleri tercih edilebilir. Çok erken evrede tespit edilen prostat kanseri hemen tedavi edilmeyebilir. Bazı hastalarda tedavi yerine takip önerilebilir. Cerrahi, erken dönem prostat kanserinin en yaygın ve en basarılı tedavisidir. Robotik, laparoskopik ve açık cerrahi yöntemler mevcut olup her bir cerrahi yöntem hastaya göre tercih edilmelidir. Cerrahi yaklasımda amaç prostatın tamamının alınmasıdır. Uygun vakalarda prostat çevresinde bulunan ve peniste sertlesmeye yardımcı olan sinirler korunabilir.”
Bu bölümde “Prostat Kanseri” ile ilgili bilgileri asagıda bulabilirsiniz.

Bu baglamda asagıdaki bölümler ele alınmıstır:

 • Prostat
 • Prostat kanseri belirtileri
 • Prostat kanseri riskleri ve nedenleri
 • Prostat kanseri taraması
 • Bir prostat kanseri uzmanına görünmeli miyim?
 • Doktorunuza sorunuz
 • Prostat nerede bulunur?
 • Prostat ve rektumun pozisyonunu gösteren diyagram
 • Prostat sadece erkeklerde (pelviste)bulunan bir bezdir. İdrarı (idrar kesesi) mesaneden penise tasıyan bir kanal olan üretrayı çevrelemektedir. Bu kanal aynı zamanda semeni de tasımaktadır.
  

Prostat ne yapar:
Prostat bezi semenin sıvı kısmını yapar. Gelismesi ve fonksiyon göstermesi için erkek cinsiyet hormonu testosterona ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bazı prostat kanseri tedavilerinde testosteron seviyesinin azaltılması söz konusudur.

Prostat kanserinin belirtileri:
Prostat kanseri ve kanserli olmayan prostat büyümesinin en yaygın belirtileri aynıdır. Bunlar:

 1. İdrara çıkmak için tuvalete kosturmak zorunda kalmak
 2. İdrara çıkmada güçlük
 3. Özellikle geceleri olagandan daha sık idrara çıkmak
 4. İdrara çıkmada agrı
 5. Çok nadiren idrar ya da semende kan

Belirtilere ne neden olur?
Prostat kanseri ve kanserli olmayan prostat büyümesinde belirtiler idrarı vücut dısına tasıyan kanala (üretra) yapılan baskıdan kaynaklanmaktadır. Bu baskı idrar akısını bloke etmektedir.
Eger belirtilerden herhangi birisini tasıyorsanız doktorunuza görününüz. Prostat büyümesinin büyük çogunlugu kanser degildir (benign) ve kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ayrıca prostat kanserinin çok erken döneminde genellikle herhangi bir belirti göstermedigini unutmayınız. Prostattaki herhangi bir büyüme, basta idrar akısındaki herhangi bir etkiyi farkedebilmeniz için halen çok küçüktür.

Prostat kanserinin diger belirtileri:
Prostat kanseri, özellikle daha yaslı erkeklerde, genellikle yavas ilerler. Belirtiler hafif olabilir ve uzun yıllar boyunca olusur. Bazen ilk belirtiler kemiklerinize yayılmıs olan prostat kanseri hücrelerinden kaynaklanmaktadır. Bu ise omurga, kalçalar, pelvis ya da diger kemik alanlarında agrıya neden olmaktadır. Bu metastatik prostat kanseri olarak bilinmektedir.

Prostat kanserinin riskleri ve nedenleri
Prostat kanseri erkeklerde en yaygın görülen kanserdir (melanom dısı cilt kanserini saymazsak). Bildigimiz bazı risk faktörleri vardır. Yas en önemli risk faktörüdür. Tanı konulan tüm vakaların yarısından fazlası 70 yas üstü erkeklerdir. 50 yas altı erkeklerde çok nadiren görülür.

Eger sunlara sahipseniz daha fazla risk tasıyor olabilirsiniz:
Ailede prostat ya da meme kanseri öyküsü varsa
Siyahi iseniz (Afrika veya Karayip kökenli) – prostat kanseri siyahi ırkta, beyaz ya da Asyalı erkeklere kıyasla daha yaygındır. Beslenme programınız tasıdıgınız riski etkileyebilir. Devam eden ve güçlü kanıtları olmayan çok sayıda arastırma vardır, ancak eger süt ürünleri açısından zengin bir beslenme programınız varsa prostat kanseri riskinizi arttırıyor olabilirsiniz. Domatesteki likopenin riski düsürdügünü belirten bazı kanıtlar bulunmaktadır.
Diyabet sahibi olmanın prostat kanseri riskini azaltabilecegini gösteren bazı çalısmalar bulunmaktadır. Ayrıca düzenli olarak alınan aspirin ya da diger non-steroidal anti inflammatuvar ilaçların (NSAIDler) riski azalttıgını gösteren kanıtlar da bulunmaktadır.

Prostat kanseri taraması
Taramanın amacı; hastalıgın tanısının erken bir asamada, belirtiler baslamadan önce, konulmasıdır. Böylece kanserin tedavi edilmesi daha olası ve tedavi edilmesi daha kolay olur. Tarama gerçeklestirilmeden önce uygulanılacak kesin bir test olmalıdır. simdilik İngiltere’de prostat kanseri için ulusal bir tarama programı yoktur. Bunun nedeni çalısmaların prostat kanserinden ölüm oranını azalttıgını ya da insanların daha uzun yasamasına yardımcı oldugunu gösteren net bir kanıtın henüz gösterilememis olmasıdır.

Hekiminizden sizi prostat kanseri açısından kontrol etmesini isterseniz sunları yapacaktır:
Eldivenli bir parmakla makattan ve prostat bezini hissetmek suretiyle prostat muayenesi
PSA – prostat spesifik antijen – için bir kan testi yapmak Genel anlamda, yüksek PSA düzeyi kanser varlıgına isaret etmektedir. Ancak PSA enfeksiyon ya da kanser olmayan prostat büyümesi gibi baska nedenlerden dolayı da yükselebilir.

Asagıdaki nedenlerden dolayı İngiltere’de PSA taraması tek basına önerilmez:
Prostat kanserine sahip erkekler yüksek PSA’ya sahip olmayabilir
Yüksek PSA degerlerine sahip 3 erkekten 2’sinde prostat kanseri yoktur
Bazı erken prostat kanserleri çok yavas ilerler ve asla herhangi bir probleme neden olmayabilirler.
Erken prostat kanseri tedavisi için uygulanabilecek en iyi yol belirsizdir
Tedaviler istenmeyen yan etkilere neden olabilir ve yasam kalitesini düsürebilir
Klinik çalısmalar hala prostat kanseri taramasını arastırmaktadır.
Prostat kanserine sahip bir akrabası olan erkeklerin kendilerinin de bu hastalıga yakalanma riski daha yüksektir. Bu kisiler 40-45 yaslarındayken rektal muayene ya da PSA testi ile tarama yaptırabilirler.

Bir prostat kanseri uzmanına görünmeli miyim?
Prostat kanserinin belirtileri prostatla ilgili diger baska durumlara çok benzer olabilir. Bu nedenle hekiminiz için, kisinin kendiliginden kaybolacak çok daha küçük bir seye mi yoksa süpheli bir kansere mi sahip olduguna karar vermek çok güçtür. Ulusal Saglık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü (NICE) İngiltere’deki pratisyen hekimler için bir kılavuz olusturmustur. Kılavuz pratisyen hekimlere hangi hastaların ürolog olarak adlandırılan bir uzman tarafından acilen görülmesi gerektigine karar vermesi konusunda yardımcı olur. Bu kılavuzu okurken prostat kanseri tanısı konulmus erkeklerin %99’unun 50 yas üstü ve %75’inin 70 yas üstü oldugunu unutmamak önemlidir.

Kılavuz size eger asagıdakilere sahipseniz 2 hafta içinde acil sevk için bir randevu almanızın uygun olacagını söylemektedir:
Rektal muayene sırasında hekiminiz prostatınızda anormallikler hissettiyse Prostat spesifik antijen (PSA) testi yasınıza göre yüksek bulunduysa Sınırda çıkmıs bir PSA testi 1-3 ay sonra tekrarlandıgında artıs gösteriyorsa Prostat kanseri ile baglantılı olabilecek diger belirtilerle birlikte yüksek PSA okunmussa Belirtileri tasıyor ve doktorunuzun bu belirtileri yeteri kadar ciddiye almadıgını düsünüyorsanız bu sayfanın çıktısını alabilir ve randevunuz da yanınızda götürebilirsiniz. Bir uzmana görünmeniz gerekip gerekmedigi ve ne kadar sonra görünmeniz gerektigine birlikte karar verebilirsiniz.